Mi az a porckorongsérv? A gerincoszlopot az egymáson elhelyezkedő csontok, a csigolyák alkotják. Fentről lefelé…
Porckorongsérv
PORCKORONGSÉRV (GERINCSÉRV) kezelése, McKenzie terápia, McKenzie-torna, McKenzie gyógytorna, McKenzie módszer. A porckorongsérv (gerincsérv, discus hernia) hatékony kezelése McKenzie tornával, ill. a lelki háttér feldolgozásával.
A gerincsérv (porckorongsérv) kialakulása
A gerincsérv (porckorongsérv) egyre gyakrabban fordul elő a felnőtt lakosság körében, s érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben műtét nélkül kezelhető! A hanyag testtartás, egyoldalú állandó vagy gyakori terhelések és a mozgásszegény életmód, kiemelten az ülő életmód előkészítik a gerincsérv (discus hernia) és más degeneratív gerincbetegségek és ezzel együtt a fájdalom kialakulásának lehetőségét.
Egyik leggyakrabban kialakuló degeneratív gerincbetegség napjainkban a porckorongsérv, köznapi nyelven gerincsérv (discus hernia), mely a csigolyák közötti porckorongokat érintheti.
A porckorongok felépítésében részt vesz egy magas kollagén tartalmú, a porckorong állományának nagy részét felépítő anyag az anulus fibrosus, melyen belül középen foglal helyet a magrész, ezt nucleus pulposusnak nevezzük. A porckorong rugalmasságát a magas rosttartalomnak és a magas víztartalmának köszönheti. A gerinc mozgásai során az egyes porckorongok vastagsága, a magrész helye átmenetileg megváltozik Abban az esetben, ha egyes tényezők optimális mennyisége megváltozik, akkor a porckorong elveszti rugalmasságát és ezáltal a védő, tehermentesítő funkciója is lecsökken.
Jellemzően a csigolyák közötti kisizületek kopásának, esetenként a tartós túlterhelés, a test víztartalmának csökkenése következtében kialakuló mozgásszervi megbetegedés. A kisizületek kopása következtében a terhelés teljes mértékben a porckorongra tevődik át azt állandó nyomás alatt tartva. A betegség kialakulásának kezdeti fázisában kisebb kidomborodás látszik, amit a magrészből levált kis darab a rostos állományt maga előtt tolva az ott futó szalagot boltosítja ki.
A későbbiekben kiboltosulás, majd a teljes kiszakadás, kisérvesedése jellemző.
A gerincsérv, azaz porckorongsérv tulajdonképpen a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, mely nagy fájdalommal jár, kialakulása pedig több okra is visszavezethető. Nézzük, mik a kiváltó okok!
A napjainkban jellemző mozgásszegény életmód, a sok ülés azt eredményezik, hogy a gerinc valamilyen módon sérül. A hirtelen emelés, megerőltetés, hajlongás vagy a sok ülés megterheli a gerincet. A csigolyák közötti szalagok és a porcok egy idő után már nem tudják a gerincre nehezedő nyomást passzív módon elnyelni.
A mozgásnak azért van nagy jelentősége, mert a gerincoszlop körüli izomzat megerősítése a rendszeres mozgatás által elősegíti a terhek egy részének átvételét, ezáltal hosszú távon kíméli magát a gerincoszlopot.
A gerincsérv (porckorongsérv) sok esetben kialakulhat olyan embereknél is, akik rendszeresen mozognak, a gerinc szempontjából kímélő életmódot folytatnak. Általában a munkahelyi és a családon belüli stressz a legfőbb lelki ok, mely kiválthatja. Ne feledje tehát, a gerincsérv mögött egyéb lelki okok is meghúzódnak! Ilyen esetekben a kezelés fontos része lehet a lelki háttér feltárása, kezelése.
A gerincsérv (porckorongsérv) minden esetben fájdalommal jár. Attól függően, hogy a gerinc mely részén sérült a porckorong, és hol nyomja az idegeket, máshol jelentkezhet gerincsérv esetén a fájdalom.
Nézzük, milyen lehet a gerincsérv okozta fájdalom? Ez lehet nyaki, háti vagy akár deréktáji fájdalom is. Jelentkezhet hirtelen, egy rossz mozdulat során, de növekedhet lassan, fokozatosan is. Az ilyen porckorongsérv ( gerincsérv) akadályozhatja a hólyag- és bélműködést is, ilyenkor orvosi beavatkozásra lehet szükség.
Legjellegzetesebb tünet, ami alapján felmerül a sérv gyanúja, a valamely testrész irányában kisugárzó fájdalom.
Gerincsérv kezelésére szolgáló gyakorlatok!
Kattintson az "Elküld" gombra és máris megkapja, milyen gyakorlatokat kell végezniük a gerincsérveseknek!
Mik a gerincsérv leggyakoribb tünetei?
- az érintett gerincvelői ideg nyomódása következtében a beidegzett végtag, testtáj zsibbadó, bizsergő érzete;
- hosszabb ideig tartó állás , ülés esetén a deréktáj illetve az érintett gerincszakasz fájdalma;
- tartós fájdalom esetén a fájdalmat enyhítő, kompenzáló testtartás un. oldaltartás
- az esetleges ideggyöki nyomódás következtében kisugárzó, bizsergő fájdalom
- koordinációs zavarok
- érzészavarok
Mit kell tudni a McKenzie módszerről?
A McKenzie módszer – melyet Robin McKenzie újzélandi gyógytornász dolgozott ki az 50-es években – egy világszerte elismert és elterjedt módszer a különböző eredetű gerincproblémák, különösen a gerincsérv (porckorongsérv) kezelésére.
A McKenzie módszer alapján lefolytatott vizsgálat során a terapeuta (szakképzett gyógytornász) speciális testhelyzeteket és mozgásokat ismételtet a pácienssel, és a fájdalom változásából következtet a kiváltó okra. Ennek alapján összeállít egy egyénre szabott kezelési programot, ami néhány egyszerű, otthon vagy munkahelyen is könnyen kivitelezhető mozdulatból áll. Az aktív gyakorlatok révén a páciens saját maga tudja enyhíteni fájdalmát, így a probléma kimenetelére is hatást tud gyakorolni, és az esetleg kiújuló fájdalmakat már önmaga tudja enyhíteni.
A leggyakoribb panaszok közé tartozik a porckorongsérv, a lumbágó valamint a gerincműtétek utáni hegképződés okozta fájdalom és mozgásbeszűkülés. A McKenzie módszer megfelelő alkalmazásával sokszor a gerincműtétek is elkerülhetők. A kezelések alkalmával a Mckenzie terapeuta a pácienssel közösen megkeresi azt a személyre szabott mozdulatsort, gyakorlatot, amivel enyhíthető a fájdalom és optimális esetben a porckorong visszapréselhető a helyére.
Gerincsérv kezelésére szolgáló gyakorlatok!
Kattintson az "Elküld" gombra és máris megkapja, milyen gyakorlatokat kell végezniük a gerincsérveseknek!