Skip to content
Telefon: +36-30-190-7315 arthuman@arthuman.hu
Gerincsérv

Gerincsérv kialakulása, tünetei, kezelése

Gerincsérv kialakulása

A gerincsérv egyre gyakrabban előforduló mozgásszervi panasz, ami ráadásul az életminőséget rontó tünetekkel járhat együtt. Ezért a megfelelő kezelési mód megtalálása fontos a betegek számára.

Megmutatjuk Önnek a lehetséges kezelési módokat és a betegség kialakulásában szerepet játszó körülményeket!

Egyik leggyakrabban kialakuló degeneratív gerincbetegség napjainkban a porckorongsérv(discus hernia), mely a csigolyák közötti porckorongokat érintheti.

Jellemzően a csigolyák közötti kisízületek kopásának, esetenként a tartós túlterhelés, a test víztartalmának csökkenése következtében kialakuló mozgásszervi megbetegedés. A kisízületek kopása következtében a terhelés teljes mértékben a porckorongra tevődik át azt állandó nyomás alatt tartva. A betegség kialakulásának kezdeti fázisában kisebb kidomborodás látszik, amit a magrészből levált kis darab a rostos állományt maga előtt tolva az ott futó szalagot boltosítja ki. A későbbiekben kiboltosulás, majd a teljes kiszakadás, kisérvesedése jellemző.

A porckorongsérv tulajdonképpen a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, mely nagy fájdalommal jár, kialakulása pedig több okra is visszavezethető.

A gerincsérv okai

A napjainkban általánosságban jellemző mozgásszegény életmód, a sok ülés azt eredményezik, hogy a gerinc valamilyen módon sérül. A hirtelen megerőltetés, emelés, hajlongás vagy a sok ülés meg-, ill. túlterheli a gerincet. A csigolyák közötti szalagok és a porcok egy idő után már nem tudják a gerincre nehezedő nyomást passzív módon elnyelni.

A mozgásnak azért van nagy jelentősége, mert a gerincoszlop körüli izomzatot megerősítési a rendszeres mozgatás által. Mindez elősegíti a terhek egy részének átvételét, ezáltal hosszú távon kíméli magát a gerincoszlopot.

A mozgás jótékony hatásai ellenére a sérv sok esetben kialakulhat olyan embereknél is, akik rendszeresen sportolnak, s gerinckímélő életmódot folytatnak. Általában a munkahelyi és a családon belüli stressz a legfőbb lelki ok, mely kiválthatja. Ne feledje tehát, a gerincsérv mögött egyéb lelki okok is meghúzódnak, még akkor is, ha sokszor ezzel a legnehezebb szembenézni! Ilyen esetekben a kezelés fontos része lehet a lelki háttér feltárása, kezelése.

Mik a gerincsérv leggyakoribb rizikófaktorai?

Fizikai tényezők, körülmények

  • nehéz fizikai munka, nehéz súlyok emelése
  • gyakori hajlással, törzscsavarással járó munkafolyamatok, kényszertartásban végzett munka
  • egyoldalú mozgással járó sporttevékenység
  • kényelmetlen testtartás, statikus testhelyzetek
  • ülőmunka
  • nem megfelelő mozgásforma, sport űzése. Életkori és fizikális állapot figyelmenkívül hagyásával végzett mozgás.

Egyéni kockázati tényezők

  • dohányzás
  • túlsúly
  • genetikai faktorok
  • testtartásbeli elváltozások

Pszichológiai, lelki tényezők

  • stressz
  • szorongás
  • depresszió

gerincsérvMik a porckorongsérv (gerincsérv) legkomolyabb tünetei?

  • az érintett gerincvelői ideg nyomódása következtében a beidegzett végtag, testtáj zsibbadása, bizsergése;
  • hosszabb ideig tartó állás , egy helyben történő ülés esetén a derék illetve az érintett gerincszakasz fájdalma;
  • érzészavarok
  • koordinációs zavarok
  • tartós fájdalom esetén a fájdalmat enyhítő, kompenzáló testtartás un. oldaltartás
  • az esetleges ideggyöki nyomódás következtében kisugárzó, bizsergő fájdalom

A gerincsérv típusai

Lumbális porckorongsérv 

Ágyéki gerincsérv esetén a IV. porckorong az L5 ideggyököt nyomja, az V. porckorong sérülése pedig az S1 ideggyököt comprimálja. Ágyéki szakaszon leggyakrabban ezeknél a porckorongoknál alakul ki sérv.

Nyaki porckorongsérv 

A nyaki gerinc leginkább terhelt szakaszán, a CV, CVI porckorongon fordul elő leggyakrabban a kiboltosulás. Ilyenkor a nyaki gerincmozgások beszűkülnek, a mozgás fájdalmassá válik, a páciens kényszertartásban tartja a fejét.

Háti porckorongsérv 

A háti porckorong sérv ritka, az összes esetek 2%-a. A felső thoracalis szakaszon a discus hernia ritka, legtöbbször a háti-lumbális átmenetben fordul elő- a legmobilisabb háti szakaszon a ThXI-XII és Th XII-LI-es szintekben.

Morfológiai osztályozás

  • Bulging discus (előboltosulás): a kocsonyás mag hátraboltosul, de a rostos gyűrű ép marad. Ebben az esetben a sérvesedett rész még magától visszahúzódhat.
  • Protrusio (kiboltosulás, előesés): A kocsonyás mag excentrikusan kiboltosul, de a külső rostos gyűrű ép marad,
  • Extrusio (kiszakadás): A kocsonyás mag átszakítja a rostos gyűrűt, de összefügg a discus térrel. A kiszakadt gerincsérv sok esetben műtéti indikációt képez.
  • Sequestrátio (a kiszakadt kocsonyás mag darabkák megjelenése): A szabad porckorong darabok nem függenek össze a discus térrel.

Kiszakadt gerincsérv

Kiszakadt sérvről akkor beszélünk, ha a porckorong egy darabja különválik a korongtól, esetleg elmozdul a gerinccsatornában.

Az a tény, hogy a sérv kiszakad, még nem jelent biztosan műtéti indikációt. Nyilván azt, hogy a kiszakadt gerincsérves beteget meg kell-e operálni, gerincgyógyászati, orvosi vizsgálat dönti el.

Mi történhet a kiszakadt darabbal? Feltétlenül szükséges az operáció? 

  1. Összezsugorodik, visszahúzódik a fragmentum, azaz a leszakadt darab, mivel anyagcseréje megszűnik, és veszít a folyadéktartalmából. Ekkor megszűnhet az idegi elemekre gyakorolt nyomás, a páciens panaszai pedig elmúlnak. Az esetek nagy részében ez történik. A konzervatív kezelés (azaz a gyógytorna különböző módozatai) kezdeti szakasza azt célozza, hogy ez a folyamat végbemenjen, azaz a sérv visszahúzódjon.
  2. A sérv mérete változatlan marad. Ebben az esetben a folyamat kimenetele nem egyértelmű. Előfordulhat, hogy kb. 6-12 hét alatt csökkennek a páciens panaszai, de állandósulhatnak is. Ekkor orvosi mérlegelés kérdése  a műtéti beavatkozás.
  3. Növekszik a sérv mérete, a panaszok és tünetek súlyosbodnak. Ebben az esetben általában műtétre van szükség.

Hogyan lehet kezelni a gerincsérvet? Nézzük a 8 lehetséges kezelési módot!

Pihentetés

Korábban jellemző volt, hogy a betegnek a kezelést végző orvos ágynyugalmat javasolt. Mára azonban ez már idejétmúlt szemlélet, mert már napok alatt is nagy mennyiségű izomtömeg vész el azokból a hátizmokból, melyek felelősek a sérült szegment stabilan tartásáért. Még akkor is, ha a betegnek nehezére esik, lehetőség szerint kerülni kell az ágynyugalmat. Minél rövidebb ideig tart tehát, annál jobb. Akut időszakban is meg kell találni a fájdalommentes testhelyzetet (mely mindenkinél más lehet: hátonfekvés párnával vagy anélkül, oldaltfekvés, hasonfekvés) .Ebben a helyzetben érdemes olyan mozgatást végezni óvatosan, mely nem okozhat fájdalmat.

Gyógyszerek, fájdalomcsillapítók

Akut derékfájdalom, porckorongsérv esetén az egyik fontos feladat az érintett ideg körüli ödéma csökkentése. Gyógyszerekkel, gyulladáscsökkentő készítményekkel ezt el lehet mulasztani. Ebben érdemes kezelőorvosa tanácsát kikérni! A fájdalomcsillapítók a fájdalmat és a gyulladást csökkentik. Ez mind nagy előny, különösen akkor, amikor a beteg akut panaszoktól szenved. Azonban tudni kell, hogy egyik sem oki szintű terápia, tartós eredményt nem lehet várni tőlük. A tünetek átmeneti csökkentésén túl egyéb hatásuk sajnos nincs.

Helyi meleg kezelés alkalmazása

A meleg lazítja az izmokat, fokozza a vérkeringést és fájdalomcsillapító hatású. Akut esetekben azonban nem ajánlatos alkalmazni, mert a gyulladást fokozza Az izomvédekezést, és a vele járó izom-anyagcsere zavarból eredő fájdalmat oldhatja a melegkezelés. A meleg kellemes enyhítő hatással lehet a fájdalmas testrészre. Nagymamáink ezért tettek vasalót, meleg cserepet vagy sóval teli zsákot a fájós derékra. A meleg átmeneti enyhülést jelenthet, de a kiváltó okot nem szünteti meg, így hosszútávú eredményt sem lehet tőle remélni.

Fogyás

Fizikálisan jót tesz, ha kisebb súly nehezedik a kisízületekre. Ettől függetlenül ritka, hogy kizárólag a súlyon múljon az eredmény, de a jelentősége nem lebecsülendő. A túlsúllyal élők körében gyakoribb panasz a derékfájdalom, ugyanakkor fogyással javulás érhető el mind a gerinceredetű panaszok, mind az életminőség terén.

Gerincsérv kezelése masszázzsal

Könnyebbé teszi a csigolyák mozgását, de nem oki szintű terápia, mert a porckoronghoz nem fér hozzá. A masszázs segíti a környező izmos fellazítását, a feszesség csökkentésével is távolabbra kerülnek a csigolyák, így kevésbé nyomják össze a porckorongokat, és a gerincből kifutó idegeket, csökken a gyulladás, és a fájdalom, így tehát a masszázs kiegészítő kezelés lehet az oki terápia (McKenzie terápia) mellett. Fontos azonban, hogy kisugárzó panaszok esetén azonnal porckorongsérv kezelésével foglalkozó szakemberhez kell fordulni.

Speciális masszázs a Breuss masszázs, ami egy gyengéd gerincmasszázs (100%-ban fájdalommentes!), és ez a masszázs a porckorongok tehermentesítését segíti elő.

Cigaretta-stop

A porckorongnak nincs önálló vérellátása, a tápanyagokat az alattuk és felettük lévő csigolyatestek zárólemezén keresztül nyerik. Egy lágy szövet, ami tulajdonképpen a csontból táplálkozik. Ezen csontoknak sem túl jó a vérellátása, ha ezt a rendszeres cigarettázással még gátolja is, az biztosan nem tesz jót a porckorongok tápanyag ellátásának.

Operáció, Gerincsérv műtét

A kiboltosult porckorongdarab kimetszése hatékony módja fájdalom megszüntetésének, amennyiben az orvosi diagnózis ennek szükségességét támasztja alá. Megfelelő terápiával (McKenzie terápia) a páciensek nagy részénél elkerülhető a műtét.

A porckorongsérv, gerincsérv műtéti indikációi

  • Cauda equina szindrómában,
  • Hármas izomerő alatti alsó végtagi izomgyengülés esetén,
  • Kétoldali alsó végtagi izomgyengeség vagy bénulás észlelésekor.

A porckorongsérv, gerincsérv relatív műtéti indikációi

  • Súlyos ideggyulladás tünetei, nagy méretű discus hernia, mely nem reagál gyógytorna kezelésre,
  • Perzisztáló gyöki fájdalom, mely a legalább hat hétig tartó konzervatív terápia ellenére fennáll,
  • Állandósuló közepes mértékű fájdalom és érzéskiesés, enyhe izomgyengülés, mely nem reagál a legalább hat hétig tartó gyógytorna kezelésre.

McKenzie terápia, Gyógytorna

A McKenzie módszer a világ sok országában elfogadott, elismert és elterjedt módszer a különböző eredetű gerincproblémák, különösen a porckorongsérv kezelésére. Gerincbetegségek esetén a leggyakoribb panaszok közé tartozik a gerincsérv (porckorongsérv), a lumbágó valamint a gerincműtétek utáni hegképződés okozta fájdalom és mozgásbeszűkülés. A McKenzie módszer megfelelő alkalmazásával sokszor a gerincműtétek is elkerülhetők. A kezelések alkalmával a Mckenzie terapeuta a pácienssel közösen megkeresi azt a személyre szabott mozdulatsort, gyakorlatot, amivel enyhíthető a fájdalom és optimális esetben a porckorong visszapréselhető a helyére.

Gerincbetegségek esetén a leggyakrabban előforduló panaszok közé tartozik a gerincsérv, a lumbágó valamint a gerincműtétek utáni hegképződés okozta fájdalom, ill. mozgásbeszűkülés. A McKenzie módszer személyre szabott alkalmazásával sok a gerincműtétek is elkerülhetők az esetek jelentős részében. A kezelések alkalmával a Mckenzie terapeuta a pácienssel közösen megkeresi azt a személyre szabott mozgássort, gyakorlatot, amivel enyhíthető a fájdalom, ill. visszahúzható a kitüremkedés.

Hogyan zajlik a McKenzie terápia?

  • Az 1. lépés egy nagyon részletes tünet tesztelés. Ennek célja, hogy a páciens különböző mozgásokra adott reakcióit feltérképezi a terapeuta. Megfelelő tesztelés esetén megtalálja a megfelelő, egyedi kezelési irányt
  • A páciens állapota alapján a terapeuta összeállítja és betanítja azt a mozgássort, aminek nagy ismétlésszámban történő végzése segít visszahúzni a kiboltosulást
  • A terápia célja a porckorongsérv visszahúzása által a panaszok csökkentése
  • Az első McKenzie kezelés 60 perc, ami magába foglalja az állapotfelmérést, a tünetek tesztelését és az első gyakorlatsor betanítását
  • A további kezelések 30 vagy 50 percesek. A gyakorlatok az állapot változásához igazodnak. A panaszok csökkentését követően cél a kiváltó ok megszüntetése, az állapot stabilizálása és a kiújulás megelőzése.

A porckorongsérv az alábbi esetekben általában kedvezően reagál konzervatív kezelésre, azaz a gyógytorna valamely formájára:

  • Enyhe, vagy mérsékelt radicularis fájdalom,
  • Kisméretű discus hernia,
  • Kiszakadt discus hernia friss nucleáris állománnyal (kocsonyás mag hajlamos fokozatos felszívódásra),
  • Enyhe gyöki kompresszió,
  • Enyhe a discus degeneratio esetén,
  • Relatíve tág a gerinccsatorna.

Mennyi a gerincsérv gyógyulási ideje?

Operáció esetén

Ha a megfelelő színvonalú és rendszeres nem műtéti kezelés ellenére sem mutatkozik javulás vagy ún. neurológiai (pl. bénulásos) tünetek lépnek fel az alsó végtagban, akkor műtétre van szükség. Az operációval lehet felszabadítani az ideget a kiszakadt sérv túlzott összenyomatása alól. Az operáció szükségességének eldöntése orvosi kompetenciába tartozik. A kiboltosult porckorongdarab kimetszése hatékony módja fájdalom megszüntetésének, amennyiben az orvosi diagnózis ennek szükségességét támasztja alá.

A műtét kismértékű szöveti destrukcióval jár, a felépülés gyorsnak tekinthető. Gerincsérv műtéteket követően általában már két-három nappal az operációt követően haza lehet engedni a betegeket.

Műtétet követően a sebvonal érzékenyebb, ezért kímélő életmód javasolt. A rehabilitációt segítendő gyógytorna feladatokat már a műtét utáni első napon általában elkezdik, a gerinc terhelhetősége pedig lépésről lépésre növelhető. A seb gyógyulásáig fontos a pihenés, az izmokat azonban célirányosan mozgatni kell. A rendszeres gyógytorna, a gyakorlatok napi rendszerességű ismétlése hatékonyan segíti a felépülést. A varratok eltávolítása után, fokozatosan növelhető a terhelés, bár bizonyos mozdulatokra figyelmet kell fordítani. A kényelmetlen, hajló, csavaró mozdulatokat átmeneti kerülni kell, amíg a törzsizomzat ismét megerősödik.

A megoperált gerincsérv gyógyulási ideje páciensenként változhat, de általában 3 hét és 6 hét közé tehető. A munkavégzéshez történő visszatérésről a kezelőorvos dönt a beteg állapotának függvényében.

Konzervatív terápia esetén

A konzervatív kezelés leghatásosabb módja a McKenzie terápia. A beteg állapotának függvényében szükség lehet gyulladáscsökkentő készítményre is (pl. gyulladáscsökkentő infúzió). Ezek a szerek azonban sem a kiváltó okot nem szüntetik meg, sem pedig a sérv visszahúzására nem alkalmasak.

A McKenzie módszerről elmondható, hogy a beteg jelentős többsége pozitívan reagál a terápiára. Ennek első lépése egy nagyon alapos vizsgálat és a beteg egyedi tüneteinek tesztelése. Ez alapján készíti el a terapeuta a személyre és állapotra szabott gyakorlatsort, amit a páciensnek a megadott instrukciók alapján otthon is végezni kell a megbeszélt rendszerességgel. Általában 2-3 kezelési alkalom után azok a betegek, akik pozitívan reagálnak a terápiára, érzékelhető tünet csökkenésről számolnak be. Ezt követően kerül sor a gyógytorna kezelések során a beteg állapotának stabilizálására, a kiváltó ok megszüntetésére. A további gyógytorna alkalmak célja a kiújulás megelőzése.

Mire figyeljünk gerincsérv esetén?

Figyeljünk az előre hajlásra!

A törzsből, csípőből történő előre dőlés káros mozdulat. Azokat az előre irányuló mozgásokat, amiket tudunk más módon helyettesíteni, pl. hajmosás közben kádba előre dőlés, oldjuk meg másképp. Mi magunk is érezni fogjuk, hogy sokkal kellemesebb érzés zuhanyzás közben hajat mosni, mint előre dőlve szenvedni.
Más módon nem megoldható mozgásoknál érdemes kisebb praktikákat alkalmazni. Pl. konyhai mosogatás esetén tegyünk egy kisebb sámlit vagy bármilyen láb megemelésére alkalmas tárgyat egyik lábunk alá. Ezzel elősegíthetjük, hogy ne nyomódjon össze munkavégzés közben a porckorong.

Emeléskor tartsunk be egy szabályt!

Olykor a földről fel kelljen emelni kisebb-nagyobb tárgyakat. Ilyenkor célszerű leguggolni, és onnan egyenes derékkal, lábból felvenni a megcélzott tárgyat.Ha nehéz tárgyat kell felemelni (bár ezt lehetőség szerint kerüljük!), guggoljunk le, és magunkhoz szorítva, magunkhoz közel tartva emeljük fel, elkerülve a törzs csavarodását emelés közben.

Ülés közben biztosítsuk, hogy levegyük a porckorong hátsó részéről a nyomást!

Amennyiben ülnünk kell, különösen ha huzamosabb ideig vagyunk kénytelenek pl. íróasztal előtt dolgozni, a legegyszerűbb megoldás az ékpárna használata. Ha egy előre felé lejtő, ék alakú párnát helyez el a széken, akkor a medence automatikusan előre fog billenni és a derék homorúbbá válik, s ez a helyes porckorong terhelés kulcsa.

Milyen mozgás, sport végezhető gerincsérv esetén?

Úszás

Az úszásra is igaz ugyanaz, mint a többi ajánlott mozgásformára. Érdemes óvatosan kísérletezni a különböző úszásnemekkel, illetve fej vízből kinn tartásával mellúszás esetén. Azt az úszásnemet válasszuk, ami nem okoz fájdalmat számunkra!

Túrázás, gyaloglás

Az emberi gerinc az egyenetlen talajon történő járásra lett tervezve, így a túrázás az egyik legjobb mozgásforma a gerinc szempontjából, amennyiben az nem okoz fájdalmat. A természetes talajon történő gyaloglás ajánlott leginkább, nem pedig aszfaltozott úton. Az egyenetlen talajon járás megerősíti azokat az izmokat, melyek a gerinc megfelelő működéséért felelősek, sőt a porckorong anyagcseréjét is jótékonyan befolyásolja.
A túrázásnak a gerincre gyakorolt hatásán túl nem elhanyagolható az a “mellékterméke”, hogy szabad levegőn kell folytatni, így kiszakít a mindennapi civilizációs bezártságból és tisztító, stresszoldó hatással is bír.

Tánc

A táncnak bármely formája ajánlható (pl. társastánc, argentin tangó, hastánc stb.), abban az esetben, ha nem okoz fájdalmat. Óvatosan érdemes kipróbálni és ha a táncot követően kellemesen érezzük magunkat, nyugodtan táncolhatunk. A tánc egyik alapkövetelménye, hogy egyenes testtartásban kell végezni, ezért jótékony hatással van a gerincre. Érdemes kezdésnek pl. az angol keringőt kipróbálni, ami a lassabb táncok közé tartozik és igen feszes testtartást igényel.
A táncnak is van “mellékhatása” :). A legtöbb tánc társas műfaj, így párunkkal együtt érdemes belevágni. Előfordulhat, hogy párkapcsolati szempontból is jótékony hatású lehet!

McKenzie torna videó: 10 panasz, amin a McKenzie torna segíthet

McKenzie torna videó: 10 panasz, amin a McKenzie torna segíthet

Minta videó gerincsérv tornára

McKenzie torna videó

Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. SchrothMcKenzieDorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.

Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.

Időpont foglaláshttps://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315

Árak és finanszírozás

Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.

Jelentkezés gyógytornára

Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu 
Időpont foglaláshttps://arthuman.vibrohome.hu

Jelentkezzen most gerincsérv kezelésére!


Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, illetve szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top